Тіні забутих предків: ватра фільмів Івана Дроняка

Опубліковано 23 листопада 2019

22 листопада в актовій залі Верховинської ЗОШ І-ІІІ ступенів проведено кіномистецький фестиваль «Тіні забутих предків: стежками фільмів Івана Дроняка». Перед початком заходу діяла виставка декоративно-ужиткового мистецтва, яку підготували Роман Бортейчук та Галина Кутащук.

Щороку ми проводимо у Верховині кіномистецькі фестивалі під назвою «Тіні забутих предків», на яких зосереджуємо увагу краян та гостей Гуцульської столиці на одному з фільмів, які знімалися на Гуцульщині чи привертають увагу глядачів до унікального регіону Карпат – Гуцульщини. Цьогоріч ми поставили собі за мету повести верховинців та гостей краю у світ кіно, яке творить упродовж більше 40 років, а у галузі культури працює 60 років, подвижник кіномистецтва на Гуцульщині, славний патріот Гуцульської землі Іван Дроняк з села Яблуниця. Це вже людина-легенда, яка шість десятиліть наполегливої, сумлінної і самовідданої праці віддала розвитку культури і мистецтва Верховинщини.

Улюблена справа Івана Васильовича – кіно. Сьогодні Народну аматорську кіновідеостудію «Полонина», яку він очолює 34 роки, знають на Прикарпатті, в Україні та за її межами. А все починалося з далекого 1975 року зі створення кінофотогуртка у Яблуницькому клубі. Кіногурток прижився, з того часу Іван Васильович почав творити документальне кіно в рідних горах. Сьогодні кіномистецьке багатство Івана Дроняка складає більше ста документальних фільмів та відеострічок. У репертуарі: історичні, духовного напрямку, культурно-мистецькі, краєзнавчі, туристичного та науково-природничого плану, ігрові кінофільми тощо.
Про основні творчі і життєві миті у світі кіно розповіла присутнім ведуча фестивалю Юлія Потяк, після чого надала слово Івану Васильовичу, який поринув спогадами у своє кіномистецьке життя.
У 1979 році Кіностудія «Полонина» взяла участь в обласному кінофестивалі аматорського кіно. За фільми «Сільські новини» та «Полонинські будні» їй присвоєне перше місце серед 30 кіноаматорів області. З того часу фільми, створені кіностудією» на Гуцульщині, беруть участь у всеукраїнських та тодішніх всесоюзних конкурсах й отримують гідне визнання: Луцьк, Рівне, Київ, Володимир-Волинський, Полтава, Чернігів, Ізмаїл, міста Буковини, Закарпаття, Івано-Франківщини. З 2006 року кіностудія «Полонина» виборює лауреатські звання на міжнародному фестивалі аматорського кіно під назвою «Кінокімерія», що відбувається у Херсоні. У 2011 році за відданість кінематографічному руху як способу творчого життя Іван Васильович отримує Диплом з врученням золотої медалі.

Багаторічну працю Івана Дроняка відзначено різними нагородами. У 1981 році Івана Васильовича нагороджено Орденом «Знак пошани» У 1985 році Міністерство культури присвоїло кіностудії почесне звання «Народна самодіяльна кіностудія «Полонина». Його нагороджено Грамотою Президії Верховної Ради України. 2007 рік – Почесна відзнака «За подвижництво в культурі Прикарпаття», Почесна медаль «За заслуги перед територіальною громадою району». Медаль «Патріот Гуцульщини» і найбільша відзнака – «Заслужений працівник культури України».

Кіномитця щиро привітали та подякували за багаторічну творчу працю голова районної ради Іван Шкіндюк, заступник керуючого справами виконавчого апарату районної ради Василь Нагірняк, керівник апарату райдержадміністрації Василь Бровчук, начальник відділу культури і мистецтв РДА Оксана Коломийчук, голова Всеукраїнського товариства «Гуцульщина Дмитро Стефлюк. Івану Васильовичу та оператору кіновідеостудії «Полонина» Миколі Федорчуку вручено Подяки.
Після учасники фестивалю переглянули стрічки з багатющої кінематографічної скарбниці Івана Дроняка.